Aj v malých potôčikoch za humnami sa ukrýva energia
Orava je bohatá na obnoviteľné zdroje energie. Len sa treba naučiť, ako ich využiť.
Neľahkú, ale prospešnú úlohu si dalo za cieľ oravské občianske
združenie Eko-Centrum s poľskou gminou Osvienčim – chodia po Orave a hľadjú miesta, na ktorých by sa dali čo najvýhodnejšie využívať prírodné zdroje ako bioplyn, voda či biomasa.
informácií
„Našim cieľom je najmä preskúmanie potenciálu využitia bioplynu, vodnej energie a biomasy v slovensko-poľskom pohraničí,“ hovorí Martina Fajčáková z Eko-Centra.Podľa realizátorov projektu je čoraz väčší záujem o obnoviteľné zdroje energie. „Zatiaľ neexistuje výskum, ktorý by sa zaoberal
takouto problematikou práve v našom regióne. Na Orave nevyužívame obnoviteľné zdroje energie do takej miery, ako by bolo možné, hoci potenciál je tu obrovský.“ Dôvodom je podľa Martiny Fajčákovej málo dostupných, bezplatných, ale zároveň profesionálnych informácií o danej problematike.
Zohľadňujú
mnohé
Projekt je rozdelený na niekoľko častí. V prvom rade musia dobrovoľníci zdokumentovať miesta, kde sa už aj na Orave využívajú obnoviteľné zdroje energie. Jedným z nich je napríklad obec Lomná, kde je miestna škola vykurovaná drevnou štiepkou.
„Zisťujeme, aké boli náklady na
vybudovanie zariadení využívajúcich tieto zdroje a tiež predpoklad, dokedy sa tieto zelené investície vrátia,“ hovorí Martina Fajčáková. „Mapujeme aj miesta, ktoré by pre výstavbu a využívanie niektorého druhu obnoviteľného zdroja energie boli najefektívnejšie. Zohľadňujeme pri tom množstvo faktorov –
geografickú polohu, veľkosť trhu, existenciu odberateľských a dodávateľských kanálov, klimatické a dendrologické podmienky pre umiestnenie obnoviteľných zdrojov, či dopravnú infraštruktúru.“
Nevyužívané zdroje
S analýzou začali dobrovoľníci v marci. Hotoví by mali byť budúci rok v
máji. Podľa ich doterajších zistení je na Orave z vybratých zdrojov najmenej využívaný bioplyn, aj keď potenciál je vraj veľký. „Lesnatosť Oravy nám dáva prakticky neobmedzený zdroj tepla, ktorým je drevo,“ rozpráva Martina Fajčáková. „Samozrejme, len pri trvalo udržateľnom hospodárení s biomasou. Orava je
vhodná na rozvoj malých vodných elektrární. Takmer v každej obci je nejaký zdroj vody, zväčša nevyužitý, potoky tečú často hneď za humnami. Prečo ich nevyužiť na roztočenie malých vodných turbín?“
Výstupom ročnej práce bude súbor informácií, do akej miery sa obnoviteľné zdroje využívajú na Orave a kde je
vhodné ich umiestniť. Materiál zverejnia realizátori na internete, bezplatne ho ponúknu aj veľkým producentom odpadu – družstvám, prevádzkovateľom čistiarní odpadových vôd či rôznym závodom. „Okrem hmatateľného výstupu pomôžeme k šíreniu osvety medzi Oravčanmi, aby vedeli, že existuje aj iná, lepšia alternatíva
k hnedému či čiernemu uhliu a k plynu. Sami si budú môcť vypočítať finančnú návratnosť využívania kotlov na biomasu alebo malej vodnej elektrárne.“
Zdroj: http://orava.sme.sk/c/7041827/aj-v-malych-potocikoch-za-humnami-sa-ukryva-energia.html#ixzz2qeU5Ds4T