Ostrov z odpadkov v Tichom oceáne je trikrát väčší ako Francúzsko

Francúzsko je rozlohou druhou najväčšou krajinou v Európe, ak rátame aj jeho zaoceánske územia. Možno sa pýtaš, prečo ti to oznamujeme, no nechaj nás vysvetliť ti to. Zatiaľ si len predstav, aké obrovské Francúzsko naozaj je.

Teraz si predstav, že sa trikrát zväčší. Taká je totiž rozloha plávajúceho objektu v Tichom oceáne. Nie je to však žiaden nový, prírodný ostrov, ale kopiaci sa odpad, ktorý celkom rýchlo vytvára svoj vlastný ostrov. Podľa najnovších správ je až 16-krát väčší, ako sa pôvodne predpokladalo.

Počas posledných mesiacov si si možno všimol, že mnoho ľudí či organizácií žiada o obmedzenie alebo úplný zákaz používania plastových výrobkov na jedno použitie. Objavenie nového ostrova zo smetí ich len utvrdila v tom, že bojujú za správnu vec a musia konať oveľa radikálnejšie. Nechcú totiž dopustiť, aby sa oceány preplnili miliónmi kusov plastov.

Výskum, ktorý sa zameral na obrovskú plochu smetí v Tichom oceáne, poukazuje na to, že sa v nej nachádza až 79-tisíc ton plastov. Zistili to odborníci na základe prieskumov oblasti z lode aj z lietadla. Sú to práve oni, ktorí sa obávajú, že táto plocha nie je konečná a v budúcnosti bude oveľa väčšia. Práve mikroplasty, ktoré sa nachádzajú v každom z oceánov, sa podieľajú na tom, že ostrov neprestáva rásť.

„Na tomto výskume pracujem už nejakú tú chvíľu a musím povedať, že ma naozaj znepokojuje, čo sa deje,“ povedal Laurent Lebreton pre The Guardian. Práve on stojí na čele tímu, ktorý plastový ostrov skúma.

Našli sme tam veci, pri ktorých sa nám naozaj zastavoval rozum. Nechápali sme, ako sa vôbec mohli dostať do oceána. Je jasne viditeľné, že na tento objekt sa nabaľujú aj ďalšie smeti. Potrebujeme medzinárodnú pomoc, potrebujeme premyslieť a zmeniť využívanie plastov. Situácia sa stále zhoršuje a my musíme konať teraz,“ povedal.

Laurent Lebreton sa tiež podieľa na čistení oceánov so skupinou Ocean Cleanup. Práve oni sa starajú o odstraňovanie odpadu z oceánov a zavádzajú aj obrovské plávajúce bariéry, ktoré majú pomáhať pri zadržiavaní smetí. Zatiaľ však nenašli žiadnu možnosť, ako efektívne minimalizovať obsah mikroplastov.

Na svete existuje niekoľko kampaní, ktoré bojujú za zastavenie používania plastov. Viac ako 200 krajín podpísalo rezolúciu OSN, v ktorej sa zaviazali aj za zastavenie prúdenia plastov do oceánov.

Zdroj: magicseaweed